0 ks za 0 Kč
POTRAVINY
KOSMETIKA
ALKOHOL
VÍNO
SPOTŘEBNÍ ZBOŽÍ
OSTATNÍ
úvod   Úvod / Aktuality / Velikonoce v Maďarsku
zpět

Velikonoce v Maďarsku

Velikonoce v Maďarsku

Velikonoce v Maďarsku


Velikonoce jsou v Maďarsku velmi oblíbené. V menších vesnicích, ale i městech se stále dodržují lidové tradice, na které se dlouho dopředu připravují. Pořádají se velikonoční oslavy s folklórem, lidové slavnosti a koncerty, připravují se tradiční jídla, ženy a dívky malují vejce a kraslice.
Na Velikonoční pondělí chlapci chodí kropit dívky vodou nebo parfémem. Děvčata je za to odměňují malovanými vajíčky, hostí je tradičním pokrmem, zejména velikonoční šunkou a pálenkou.


Velikonoce v Hollókő – Velikonoční festival v Maďarsku
Velikonoční festival v Hollókő spojuje umělecké řemeslo, zážitek a radost ze života se stále živou maďarskou tradicí.
V idylické vesničce ležící severovýchodně od Budapešti se o Velikonocích dbá zejména na řemeslná umění. Návštěvníci mohou přihlížet zručnému malování vajíček podle prastarého vzoru, výrobě velikonočních džbánů, váz a nádobí na hrnčířském kruhu a nejjemnějších i barevných textilií na tkalcovském stavu. Vesnicí se od Velkého pátku do Velikonočního pondělí budou také procházet obyvatelé v historických, bohatě zdobených krojích.

Jeden ze stále dodržovaných velikonočních zvyků v Hollókő je pověstně známý. Pro okolí může působit poněkud barbarsky, ale stejně jako všechny ostatní zvyky má svou platnost, protože jinak by již dávno zanikl. Řeč je o velikonočním polévání děvčat. Na Velikonoční pondělí polévají chlapci studenou čistou vodou svobodné ženy z vesnice. Podle tradovaného příběhu jim tím mají zajistit mládí. Také se říká, že nezbední mládenci chrání tato rozkvetlá mladá stvoření před zvadnutím. Přestože všechny příběhy zní lyricky, v praxi se při zimních teplotách nejedná o nic veselého. Chlapci dříve dívky polévali vědry plnými vody ze studny, dnes mladí ctitelé kropí své milé jen homeopatickými tekutinami, zejména z nejdražších parfémových flakonů. Klasická verze tohoto velikonočního zvyku se dnes neoblomně drží pouze v Hollókő.
Velikonoce v Hollókő jsou jako výlet do minulosti.


PŘIPRAVTE LETOS MAĎARSKÉ VELIKONOČNÍ MENU.
Vše potřebné nakoupíte v maďarských prodejnách ERLI v Ostravě, Klimkovicích nebo z pohodlí vašeho domova na e-shopu.


Ász-kolbász Klobása Lucifer pálivá (cena za kilo) Zwack Meruňka s medemVarga Balaton-melléki Merlot červené sladké 0,75lTřešňové papriky plněné zelím a křenem 500gPaprikový krém Silný Pišta 200g

zpět nahoru tisk
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč
Newsletter

 
 

Přihlaste se k odběru informací
o našem zboží a zajímavých novinek.
Rychlý kontakt       Tyršova 1840/10, 702 00 Ostrava / Tel: 733 644 777
Všechna práva vyhrazena ERLI HUNGARY s.r.o.
vyrobilo Eline.cz, 2013
partneři