0 ks za 0 Kč
POTRAVINY
KOSMETIKA
ALKOHOL
VÍNO
SPOTŘEBNÍ ZBOŽÍ
OSTATNÍ
úvod   Úvod / Aktuality / UNICUM - nejznámější maďarský likér
zpět

UNICUM - nejznámější maďarský likér

UNICUM - nejznámější maďarský likér

Nejznámější maďarský likér - UNICUM


   
"Das ist ein Unicum!" - vykřikl v roce 1790 Josef II., císař habsburské monarchie, když ochutnal elixír svého dvorního lékaře, dr. Zwacka. Po vydatné hostině trpěl zažívacími potížemi a bylinný likér mu měl pomoci. Od té doby si rodina Zwack úzkostlivě střeží recept zázračného elixíru.

Unicum dobývá svět právě na základě toho, že má příznivý vliv na žaludek, což znamená i červený kříž na baňaté lahvi. Později si Červený kříž stěžoval na jeho používání, proto ho rodina změnila na zlatý. Kříž má symbolizovat prvního uherského krále svatého Štěpána a zároveň upozorňuje na evropské tradice. Čtyři ramena kříže také odkazují na čtyři základní elementy a světové strany. Červená barva označuje vitalitu a zlatá cenné složení likéru.
Průmyslová výroba likéru začala v roce 1840, kdy byla založena společnost Zwack. Brzy se stala největší výrobnou lihovin ve střední Evropě a ve své zlaté éře produkovala více než 200 druhů nápojů.

V letech 1905-1909 vyšel zatím celosvětově nejznámější plakát společnosti "Mokrý muž".
Během II. světové války byla továrna bombardována a po rekonstrukci v roce 1948 byla znárodněna. Rodina se rozhodla pro odchod do Ameriky a s sebou si vzali recept na výrobu likéru.

V roce 1970 opustil Peter Zwack Ameriku a přestěhoval se do Itálie, kde převzal dohled nad výrobou a distribucí Zwack Unicum. Po převratu se rodina opět vrátila do Maďarska a pokračovala v tradiční výrobě likéru. Během privatizace odkoupila bývalou továrnu a znovu začala s výrobou Unicumu podle původní receptury.
V současné době vede společnost již pátá generace.

Co je vlastně Unicum?

Je to delikátní nahořklý bylinný nápoj, který se dá použít i jako aperitiv, ale i jako likér napomáhající trávení po jídle.
Skládá se z více než čtyřiceti druhů léčivých bylin, které ho zabarvují do hněda a dávají mu hořkou chuť.
Při výrobě část surovin se luhuje jeden měsíc v alkoholu a část se napařuje párou, na závěr se smíchají. Pak se lihovina uzavře na nejméně šest měsíců do dubového sudu, kde se chutě a ingredience spojí.

Léčivá síla Unicumu je známá dodnes. Podle staré receptury by se měl tento likér podávat po jídle (ne před jídlem), aby byl prospěšný.

Vtipně se obvykle říká, že:

Unicum je v malé míře lékem a ve velké medicínou ...

Zwack Unicum likér 40% 0,7 l
zpět nahoru tisk
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč
Newsletter

 
 

Přihlaste se k odběru informací
o našem zboží a zajímavých novinek.
Rychlý kontakt       Tyršova 1840/10, 702 00 Ostrava / Tel: 733 644 777
Všechna práva vyhrazena ERLI HUNGARY s.r.o.
vyrobilo Eline.cz, 2013
partneři