0 ks za 0 Kč
POTRAVINY
KOSMETIKA
ALKOHOL
VÍNO
SPOTŘEBNÍ ZBOŽÍ
OSTATNÍ
úvod   Úvod / Aktuality / Maďarská vína
zpět

Maďarská vína

Maďarská vína

Maďarská vína


Kdo nemá rád víno, ženy a zpěv, zůstane bláznem do konce života - řekl kazatel Luther. Jeho slova potvrdil ve svém díle Filosofie vína i prešovský rodák, slavný spisovatel Béla Hamvas (1897-1968), když psal o metafyzice vína. Napsal, že po potopě Noe vysadil první vinařské štěpy a tím se začala nová epocha dějin světa. Podle něj jsou ve světě země vína a krajiny pálenky. Velké vinařské národy tvoří Řekové, Dalmati, Španělé, Etruskové a v pravých vinařských zemích zase Italové, Francouzi a Maďaři. Ale jaké bylo a jaké je dnes maďarské víno?
 

Pili Římané, ale i křesťané
Vinná réva se pěstovala na území dnešního Maďarska už od pradávna, ale systematicky až během Římanů a pak po příchodu Maďarů do Karpatské kotliny. Během rozšíření křesťanské víry sám král Štěpán uzákonil pěstování hroznů a výrobu vína nejen pro církevní potřeby, ale i pro zásobování královského dvora a později i na obchodování. Bela III. sám rozdal několik 1000 litrů vína mezi německými křižáky, kteří přecházeli přes jeho území během třetí křížové výpravy. Nejstarší písemné zprávy o vinném regionu pocházejí z roku 1042. Během 12. století italští a němečtí přistěhovalci začali pěstovat nové odrůdy révy, které dodnes tvoří základ maďarského vinařství. Rovněž později, během turecké nadvlády přistěhovalci z Balkánu (Srbové, Chorvati, Bulhaři) přiváželi nové sorty, jako například červenou Kadarka. O Tokajské oblast se postarali Italové, kteří se zde usadili po tatarském pádu na pozvání krále Bely IV. Donesli nové odrůdy, které tvoří základ pro nejslavnější tokajské vína. Tokajské víno se vyrábí výhradně z hroznů odrůd Furmint, Lipovina, Muškát žlutý.

Tato vína nejen proslavily tuto oblast, ale staly se cenným obchodním artiklem během Rákócziho povstání pro Františka Rákócziho II. Víno vyvážel do evropských královských a šlechtických dvorů, ale zejména do Ruska, Francie a do Vatikánu. V Rusku, za vlády (1730-1740) carevny Anny I., založili i Výbor na koupi tokajského vína, který přes 65 let fungoval a dovážel tokajské víno na carský dvůr. Po neúspěšném povstání Marie Terezie omezovala vinařství v této oblasti (chtěla chránit německé vinařství), ale navzdory jejímu úsilí tokajské víno se stalo světoznámým. Během Napoleonských válek se vinařství velmi nerozvíjelo, v jeho obnovení nejvíce zásluh měl István Széchenyi. Navzdory obrovské epidemii fyloxérie v Evropě v 19. století, kdy vyhynuly dvě třetiny vinné révy. Na počátku 20. století se maďarské vinařství obnovilo a začal jeho nový rozkvět.
 

Vína a regiony
Dnes v Maďarsku pěstují vinnou révu na 93 000 hektarech. Ročně se vyrábí cca. 4 miliony hektolitrů vína.
Maďarsko má 22 vinařských oblastí, které jsou zařazené do vinařských regionů:

Severní Zadunají: Ászár-Neszmély, Etyek-Buda, Mór, Pannonhalma, Sopron
Balaton: Badacsony, Balatonboglár, Balatonfelvidék, Balatonfüred- Csopak, Zala, Somló
Jižní Zadunajsko: Pécs, Szekszárd, Tolna, Villány,
Velká nížina nebo Dunajský region: Csongrád, Hajós - Baja, Kunság
Severní Maďarsko: Bükkalja, Eger, Mátraalja, Tokaj.

Nejslavnější jsou:
Tokajská oblast se svým asú (Tokaji aszú), Egerská oblast s býčí krví (Egri Bikavér), Villány se svou modrou Frankovkou (Villányi Kékfrankos) oblast Badacsony s Šedým mnichem (Badacsonyi Szürkebarát) a Balatonboglárska oblast s Merlotem (Balatonboglár Merlot).
Samozřejmě i ostatní oblasti vynikají se svými víny, jako například je Kadarka, Olaszrizling, Juhfark atd..

Maďarská vína můžete zakoupit v maďarských prodejnách ERLI nebo na e-shopu.
 
 

Místa, kde se vína pěstují, můžete samozřejmě sami navštívit a přitom si třeba odpočinout v termálních lázních nebo si prohlédnout zajímavé historické památky. Ideálním místem je jedno z nejhezčích barokních měst Maďarska - Eger. Ubytování zde nabízí oblíbený hotel Flóra, z něhož lze přejít rovnou do termálních lázní.

A když už se budete procházet po krásách tohoto města, určitě si na vybraných místech kupte dřevěnou turistickou známku (Turista érem). Město Eger jich nabízí hned čtyři (No.7 - Bazilika, No. 8 - Minaret, No. 9 - hrad, No. 125 - náměstí Dobó István tér

Na zdraví přeje společnost ERLI.
¨

zpět nahoru tisk
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč
Newsletter

 
 

Přihlaste se k odběru informací
o našem zboží a zajímavých novinek.
Rychlý kontakt       Tyršova 1840/10, 702 00 Ostrava / Tel: 733 644 777
Všechna práva vyhrazena ERLI HUNGARY s.r.o.
vyrobilo Eline.cz, 2013
partneři